Położone w Beskidzie Małym Międzybrodzie, to tak naprawdę 2 miejscowości (Międzybrodzie Bialskie i Żywieckie), graniczące ze sobą, rozdzielone jeziorem Międzybrodzkim.
Istniejące warunki naturalne, jeziora, szlaki turystyczne, lasy i góry, z których można podziwiać piękno ziemi żywieckiej są gwarancją dobrego wypoczynku. Okolica jest wymarzonym miejscem dla wszystkich osób, które szukają niepowtarzalnych doznań i pragną uciec z wielkomiejskiego zgiełku w wiejską sielankę. Połączenie gór i jeziora sprawia, iż niejedną osobę urzekł krajobraz tych okolic.


Lato

W Międzybrodziu znajdziemy kilka szlaków i ścieżek, którymi wybrać się możemy na krótszą lub dłuższą wędrówkę po ciekawej krajobrazowo okolicy. Spokojny klimat Międzybrodzia będzie odpowiedni dla osób szukających ciszy i spokoju. Na szlakach turystycznych nie będzie tłoku, nawet w weekend.


Zima

Do największych atrakcji należy z pewnością góra Żar na której szczyt dostać się możemy koleją linowo-terenową. Stok narciarski schodzącym do Międzybrodzia Żywieckiego jest ratrakowany, naśnieżany i oświetlony. W Międzybrodziu Bialskim poszusować możemy na trasie u podnóży Rogacza przy której działają 2 równoległe orczyki. Niewielkie wysokości na których położone jest Międzybrodzie, wpływają na niestabilność pokrywy śnieżnej. Tutaj należy się pochwała dla ośrodków narciarskich, za wzorowe naśnieżanie w momencie, kiedy naturalne warunki okazują się być niewystarczające.MIĘDZYBRODZIE ŻYWIECKIE I BIALSKIE - leżą w południowej części Jeziora Międzybrodzkiego w pobliżu Bielska-Białej.

Znajdziemy tu wiele atrakcji turystycznych, które z pewnością zadowolą najbardziej wymagających podróżników. Interesująca jest wycieczka na górę Żar (761 m n.p.m.) wijącą się pod górę serpentynową drogą. Amatorzy lotnictwa mogą się stamtąd wybić w przestworza. Od roku 1945 istnieje tutaj szkoła szybowcowa, a od lat 70-tych - centralny ośrodek lotnictwa. Dzięki dwóm okolicznym jeziorom miłośnicy wodnych sportów na pewno znajdą coś dla siebie. Natomiast dla pasjonatów zimowego szaleństwa czekają wyciągi orczykowe.
Ciekawostką jest to, że na pewnym odcinku w tej okolicy przedmioty suną pod górę zamiast (wbrew prawom fizyki) zsuwać się w dół. Dzieje się tak dzięki funkcjonującej tutaj podziemnej, szczytowo-pompowej elektrowni wodnej.


Atrakcje regionu:
 • Dzwonnica pod Żarem z 1928 - Międzybrodzie Żywieckie,
 • Murowana kapliczka z XVII w. z łamanym dachem i krytym gontem - Czernichów,
 • Drewniana dzwonnica - Czernichów,
 • Kościół z 1863r. p.w. św. Marii Magdaleny - Międzybrodzie Bielskie,
 • Kamienne figury przydrożne.
 • Park miniatur w miejscowości Inwałd
 • Dino park w miejscowości Inwałd
 • Aqua Park w Andrychowie
 • Basen w Międzybrodziu Bialskim


Cykliczne imprezy regionu:
 • Paralotniowe Mistrzostwa Polski (czerwiec),
 • Ogólnopolskie Zawody w Akrobacji Szybowcowej o Puchar Żaru (lipiec/sierpień),
 • Dożynki (wrzesień),
 • Zawody Strzeleckie o Puchar Wójta (wrzesień).

Żar to jedno z najbardziej wykorzystywanych rekreacyjnie miejsc w Beskidzie Małym, w gminie Czernichów. Na górę można dostać się kolejką linowo-terenową, wjechać samochodem od strony Międzybrodzia Żywieckiego do wysokości parkingu przy dolnej stacji kolejki, bądź wejść pieszo szlakiem czerwonym z Porąbki. Na szczycie znajduje się bardzo dobrze rozwinięta baza rekreacyjna i sportowa, ale również gastronomiczna i noclegowa.


Czupla

Najwyższy szczyt Beskidu Małego w Beskidach Zachodnich, w paśmie Magurki Wilkowickiej. Cały masyw Czupla jest zalesiony. Przez szczyt góry biegnie niebieski szlak turystyczny z Bielska-Białej Lipnika, przez Magurkę Wilkowicką, do Czernichowa. Natomiast przez przełączkę, tuż na wschód od jego szczytu, szlak czerwony z Łodygowic do Międzybrodzia Bialskiego.


Rogacz (898 m n.p.m.)

Wilkowice, Czernichów, Łodygowice, dodano: 2011-09-07
Szczyt w Beskidzie Małym, położony między Magurką Wilkowicką a Łysą Górą. Na górę prowadzi czerwony szlak z Międzybrodzia Bialskiego i Łodygowic. Tuż pod szczytem znajduje się Studenckie Schronisko Turystyczne Rogacz


Hrobacza (Chrobacza) Łąka

Hrobacza (Chrobacza) Łąka jest szczytem ciekawym i pewnym sensie kontrowersyjnym. Miejscem, które warto odwiedzić dla pięknych panoram , dla wielkiego, 35-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, który po zmroku jest oświetlony. Nie jednego turystę zaciekawił widok Krzyża. Na Hrobaczej (Chrobaczej) Łące znajduje się również schronisko, a w zasadzie Dom Turystyczno-Rekolekcyjny....

Hrobacza (Chrobacza) Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. i jest jednym z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Należy do grupy Magurki Wilkowickiej i znajduje się pomiędzy szczytami Groniczki i Bujakowskim Groniem.

Od południowego wschodu (Kozy) szczyt jest mocno zalesiony. Patrząc z tego kierunku możemy zobaczyć jak bardzo wypiętrzonym (ok 500m) i zarazem stromym szczytem jest Hrobacza (Chrobacza) Łąka. Pomiędzy drzewami widać wspomniany wcześniej Krzyż.

Południowy stok szczytu to urocza polana (Izydorowska Polana - źródło Andrzej Matuszczyk). Właśnie to miejsce jest warte poniesienia trudu wspinaczki na szczyt góry! Dla potrzeb opisu widoku zacytuje Radosława Trusia (przewodnik Beskid May oficyna Rewasz) :

Odwiedzin: